Ece Ataç, 2002 yılında Ankara’da doğdu. 2009 yılında TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Çocuk Korosu’nun açtığı sınavı kazanarak Ahter Destan'ın yönettiği koroya katıldı. 2012’de Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı'nın yetenek sınavını kazanarak Menekşe Akar ile piyano çalışmalarına başladı. Burada ortaokul ve lise eğitimini başarıyla tamamladı. Lisans eğitimine Hacettepe Üniversitesi’nde devam etti. 2021’de Erasmus öğrencisi olarak Music and Arts University of the City of Vienna’da Klaus Sticken’ın sınıfında yer alan Ataç, aynı yıl eğitimine Viyana’da devam etmeye hak kazandı.

Solo ve eşlikçi olarak, ayrıca oda müziği orkestraları bünyesinde çok sayıda konser veren Ataç, yurtiçinde CSO Ada Ankara, Mozarthaus, Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi; yurtdışında Bösendorfer Salon, Viyana Polnisches Institut, Varşova “Chopin and his Europe” gibi önemli festival ve ustalık sınıfları kapsamında resital ve konserler verdi. Aralık 2018’de Hacettepe Üniversitesi Gençlik Senfoni Orkestrası eşliğinde, Saint-Saëns’in Hayvanlar Karnavalı’nı, Barış Demirezer yönetiminde seslendirdi. Mart 2022’de Music and Arts University of the City of Vienna (MUK) Senfoni Orkestrası’nın ORF Viyana Radyosu’nda yayımlanan konserinde orkestra piyanisti olarak yer aldı. Bösendorfer Salon “Transcriptions-Compositions” konser serisinde besteci Ulvi Cemal Erkin’in prelüdlerini kaydetti.

Nikolai Demidenko, Grigory Gruzman, Marylene Mouquet, Victor Rosenbaum, İdil Biret, Gökhan Aybulus, Özgür Ünaldı, Gülnara Aziz, Andrzej Pikul, Marc Pierre Toth, Ewa Kupiec, Min Kwon, Henri Sigfridsson ve Sergio Tiempo’nun ustalık sınıflarına katıldı. Uluslararası yarışmalarda çeşitli ödüller alan Ataç, 2014’te Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da Andrei Stoyanov Müzik Merkezi tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Andrei Stoyanov Piyano Yarışması’nda jüri özel ödülüne layık görüldü ve gala konserinde yer aldı. 2016’da Viyana’da düzenlenen 1. Uluslararası Edelweiss Piyano Yarışması’nda ikincilik ödülü, 2017’de aynı yarışmada birincilik ödülü aldı. 2022’de Londra Uluslararası Müzik Yarışması’nda dördüncülük ödülüne, Carles & Sofia Uluslararası Piyano Yarışması’nda ise kendi kategorisinde ikincilik ödülüne layık görüldü. 2023’te Musikverein’de “Music of the Viennese Modern Dance” konser serisinde çalmaya hak kazandı.

Ece Ataç, lisans eğitimini Viyana’da, Prof. Klaus Sticken ile sürdürerek yurtiçi ve yurtdışında konserler vermeye devam ediyor.

Yukarı