2003 doğumlu Eda Öncül, müzik eğitimine 6 yaşında başladı. Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık, İlkokulu ve Bilkent Üniversitesi Müzik ve Güzel Sanatlar Lisesi’nde okudu. Elif Önal, Başar Can Kıvrak, Yoonie Han ve Barno Haknazarova’dan dersler aldı. Öncül, Sibelius Academy'de Antti Siirala ve Jussi Siirala ile çalışmalarına devam ediyor.

Öncül ayrıca, Stanislav Ioudenitch, Tian Ying, Sofya Gulyak, Enrico Elissi, Boaz Sharon, Stefan Bojstein, Jerome Lowenthal, Mikhail Voskresenskii, Olivier Gardon, Sookkyung Cho, Emre Elivar ve Robert Levin’den dersler aldı. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası Genç Solist Programı’na katıldı. Orkestra “Le Metamorfosi” di Roma, Eskişehir Büyükşehir Belediye Senfoni Orkestrası ve Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası ile konserler verdi. 2018’de Adnan Saygun Başarı Ödülü’ne layık görüldü.

Katıldığı yarışmalar arasında Mozart Akademisi 2. Uluslararası Piyano Yarışması, Osimo Piano Hours Festivali Uluslararası Gençlik Piyano Buluşmaları Yarışması, 1. Bursa Nilüfer Uluslararası Piyano Yarışması, 12. Uluslararası Pera Piyano Yarışması, 10. Uluslararası Rosario Marciano Piyano Yarışması, 4. Uluslararası Mozart Yarışması, Lunigiana Uluslararası Müzik Festivali Yarışması ve Uluslararası Adana Rhapsody Piyano Yarışması bulunuyor.

Yukarı