Ceren Altınel, 1999 yılında İstanbul’da doğdu. Sanata olan ilgisi küçük yaşlarda aldığı bale ve keman dersleri ile başladı. 6 yaşında başladığı keman eğitimi süresince müziğe olan ilgisi tutkuya dönüştü. Ailesinin ve öğretmenlerinin de desteğiyle konservatuvar sınavlarına hazırlandı. 2010 yılında sınavına girdiği Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı’na tam zamanlı 6. sınıf öğrencisi olarak kabul edildi. Konservatuvar hayali kurmaya başladığı andan itibaren tek isteği flüt çalmak olan fakat jüri tarafından fagota uygun görülen Altınel, bir yıl Cenk Aktalay’dan fagot eğitimi aldı. Bu eğitimin ardından mutlu olmadığını, asıl isteğinin ve hayallerini süsleyen enstrümanın flüt olduğunu öğretmenleriyle paylaştı. Onların da destekleriyle yaz boyunca sınava hazırlandı ve seviye vererek 2011 yılında Prof. Ayla Uludere ile flüt eğitimine başladı. 2016 yılına kadar Prof. Ayla Uludere ile eğitim gördükten sonra 2017 yılında Doç. Aslıhan And ile çalışmaya başladı.

İlk yarışması olan, 2014 yılında Fransa’nın Monaco şehrinde düzenlenen 4. Uluslararası Flüt Yarışması’nda birincilik ödülü, 2016 yılında Afyon Uluslararası Marsiyas Flüt Yarışması’nda ikincilik ödülü, aynı yıl düzenlenen Varna Uluslararası Flüt Yarışması’nda ikincilik ödülü, 2017 yılında 2. Varna Uluslararası Flüt Yarışması’nda ikincilik ödülü ve 2020 yılında Fransa’nın Nice şehrinde düzenlenen Fluttissimo 2020 Flüt Yarışması’nda üçüncülük ödülüne layık görüldü. Her ödül doğru yolda ilerlediğini görmesini sağladı. Ulaşmak istediği seviye için çok çalışması gerektiğini bilen Altınel için bu ödüller daha çok çalışması için motivasyon kaynağı oldu.

2018’de Cem Mansur yönetimindeki Türkiye Ulusal Gençlik Filarmoni Orkestrası (TUGFO) seçmelerinde başarı göstererek orkestra bünyesinde Avrupa’nın seçkin konser salonlarında konser verme şansını yakaladı. 2020 yılında CRR Gençlik Senfoni Orkestrası bünyesinde konser verdi. 2022 yılında iki konser gerçekleştirdi. İlk defa profesyonel bir orkestrada bulunduğu Alexander Rahbari yönetimindeki CRR Senfoni Orkestrası konseri ve ilk solistlik konseri Mozart’ın Re Majör Konçertosu’nun 1. bölümünü seslendirdiği Can Okan yönetimindeki MSGSÜ İDK Senfoni Orkestrası konseridir.

2022 yılının Haziran ayında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı’ndan Yüksek Onur Öğrencisi olarak mezun oldu. Bugün, Aslıhan And ile aynı okulda iki yıllık yüksek lisans eğitiminin ikinci dönemindedir.

Yukarı