DATE AND VENUE

9 June 2016, Lütfi Kırdar Convention & Exhibition Centre

CONCERT INFO

MAXIM VENGEROV violin & conductor

KONSER PROGRAMI
 • Johann Sebastian Bach
  İki Keman için Konçerto Re minör, BWV 1043*
 • Wolfgang Amadeus Mozart
  Keman Konçertosu No.5 La Majör, K.219
 • Pyotr İlyiç Çaykovski
  Melankolik Serenad
  Valse scherzo, Op.34
  Yaylı Çalgılar için Serenad Do Majör, Op.48

* Maxim Vengerov bu eseri Menuhin Akademisi Solistler’den üç farklı kemancı ile seslendirecektir.

Ara dahil 120’ sürer.

I. İstanbul Festivali’nde verdiği unutulmaz konserlerle hafızalardan hâlâ silinmeyen, 20. yüzyılın en büyük sanatçı ve vizyonerlerinden Yehudi Menuhin tarafından 1977 yılında Gstaad’da kurulan, dünyanın dört bir yanından üstün yetenekli genç müzisyenleri bir araya getiren Uluslararası Menuhin Müzik Akademisi günümüzün yaşayan en iyi keman virtüözlerinden, Grammy, Gramophone, Echo, Edison ödülleri sahibi Maxim Vengerov ile festivalde!

Günümüzde klasik müzik sahnelerinin en aranan solistlerinden biri olmasının yanı sıra şefliğiyle de göz dolduran Maxim Vengerov geçtiğimiz sezonlarda Berlin Filarmoni, Londra Senfoni, BBC Senfoni, New York Filarmoni, Chicago Senfoni, Montreal Senfoni, Mariinsky Tiyatrosu Orkestrası ve Hong Kong Filarmoni gibi pek çok önemli orkestrayla konserler verdi.

Maxim Vengerov 2011 yılında, Avrupa müzik mirasının bir nesilden diğerine aktarılabilmesi için büyük müzisyenler ve öğrenciler arasında dolaysız bir bağlantı kurmak misyonuyla Yehudi Menuhin tarafından 39 yıl önce kurulan Uluslararası Menuhin Müzik Akademisi’nin müzik direktörlüğünü üstlendi. Tarihi boyunca genç müzisyenlere Nadia Boulanger, Benjamin Britten, Pablo Casals, Gaspar Cassado, George Enescu, Arturo Toscanini gibi efsane müzisyenlerle çalışma şansı tanımış olan Akademi, bünyesinde oluşturduğu Menuhin Akademisi Solistleri topluluğu ile öğrencilerine dünya sahnelerinde tecrübe kazandırıyor. Geniş repertuarı, teknik mükemmelliği ve müzikalitesinin tazeliği ve doğallığı ile tanınan Menuhin Akademisi Solistleri Londra Kraliyet Festival Salonu, Champs Elysées Tiyatrosu, Amsterdam Concertgebouw, Edinburgh Festivali gibi müzik merkezlerine ve Avrupa, Güney ve Kuzey Amerika’daki çeşitli ülkeler ile Japonya ve Çin’e düzenli turnelere çıkıyor.

Alman, Rus ve Fransız yaylı çalgılar repertuarının en güzel eserlerinden bir seçki, Maxim Vengerov’un hem şef hem de solist olarak yer alacağı bu konserde müzikseverlerle buluşuyor.

Yukarı