DATE AND VENUE

22 June 2016, Garden of Palais de France

CONCERT INFO

RICHARD GALLIANO accordeon
SYLVAIN LUC guitar

KONSER PROGRAMI

Konser Öncesi Kayıt Zorunluluğuyla İlgili Önemli Duyuru

Fransız Konsolosluğu’nun aldığı güvenlik önlemleri nedeniyle mekâna giriş yapacak tüm izleyicilerimizin 17.06.2016 tarihine dek rezervasyon@iksv.org adresinden kayıt işlemlerini tamamlaması önemle rica olunur.

Kayıt yaptırmayan ve konser girişinde yanında kimliklerini (nüfus kâğıdı, üzerinde TC kimlik numarası yazılı ehliyet ya da pasaport) bulundurmayan izleyicilerimiz Fransız Sarayı’na giriş yapamayacaktır.

Fransız Sarayı Bahçesi’ne sadece el çantası ile giriş yapılabileceğini, büyük sırt çantalarının içeri alınmayacağını ve mekânda vestiyer bulunmadığını da önemle hatırlatırız.

La Vie en Rose, Je ne regrette rien, Sous le Ciel de Paris, Hymne a L’amour ve dahası...

Arasız 90’ sürer.

Fransa’dan çıkan pek çok müzisyen dünya çapında ün kazanmıştır, fakat sadece Edith Piaf ölümünden yarım yüzyıl sonra bile hâlâ uluslararası güncel müzik sahnesinde varlığını hissettirmektedir. Acılar, kayıplar ve aşkla dolu hayatını anlatan şarkıları, yaşadığı dönemde olduğu gibi bugün de dünyanın dört bir yanında insanlar için aşkın ifadesidir. 44. İstanbul Müzik Festivali Shakespeare’in ünlü dizesi “Eğer müzik aşkın gıdasıysa, durmadan çalınız” etrafında kurgulanan bu yılki programının sonuna yaklaşırken, 20. yüzyılın en güzel aşk şarkılarını yorumlayan Fransa’nın ikonik sesi, Edith Piaf’ı da unutmuyor.

II. Dünya Savaşı sırasında genellikle otobiyografik şarkıları ile Fransa’nın ulusal ikonu haline gelen kabare şarkıcısı, şarkı yazarı ve oyuncu Edith Piaf nesilleri kapsayan bir ilham kaynağı. Fransız şansonlarının diva’sının bu karşı konulmaz çekimine kapılan ünlü müzisyenlerden biri de klasik müzikten caza uzanan besteci kimliği ile günümüzün en büyük akordeoncularından Richard Galliano. Farklı müzik stillerine hâkimiyeti ile tango, salsa ve şansonlarla adeta flört ettiği söylenen Galliano, caz unsurları ve geleneksel valslerin bir sentezi olan New Musette’in de yaratıcısı. Bugüne kadar sayısız sanatçıyla işbirliği yapmış, birçok albüme katkısı bulunmuş Galliano’nun solist olarak da 50’yi aşkın albüm kaydı bulunmakta. Müziğin birleştirici gücüne her zaman vurgu yapan kusursuz caz gitaristi Sylvain Luc ise aranjör ve besteci olarak Paris cazının vazgeçilmezleri arasında sayılıyor. 2008 yılında Django D’or ödülünü kazanan Luc’un ertesi sene çıkardığı Summertime albümü kısa sürede 70.000’i aşan satış rakamına ulaştı.

90’lı yıllarda Richard Galliano Trio’da birlikte çalışan fakat daha sonra müzik kariyerlerine ayrı ayrı devam eden Galliano ve Luc ikilisi, “Kaldırım Serçesi”nin 2015’teki 100. doğum yılı onuruna gerçekleştirdikleri bu projede sanatçının saf duygu yoğunluğunu yansıtan unutulmaz şansonlarını tüm tazeliğiyle ikili olarak tekrar yorumluyorlar.

* Fransız Konsolosluğu tarafından yapılacak güvenlik kontrolleri nedeniyle konsere en az 30 dakika önceden gelinmesi rica olunur.
* Konser bahçede yapılacağından mekâna düz ayakkabı ile gelinmesi tavsiye olunur.

Yukarı