DATE AND VENUE

14 June 2016, Hagia Eirene Museum

CONCERT INFO

SASCHA GOETZEL conductor
ANGEL BLUE soprano
ISTANBUL EUROPEAN CHOIR
REZONANS
BURAK ONUR ERDEM choir director

KONSER PROGRAMI
 • Franz Liszt
  Mephisto Valsi No.1, S.514
 • Richard Strauss
  Son Dört Şarkı, TrV 296
 • Erich Wolfgang Korngold
  Kuru Gürültü Süiti, op.11
 • Maurice Ravel
  Daphnis ve Chloé Süiti No.1 ve 2

Ara dahil 115’ sürer.

KONSERE DOĞRU
19.00-19.30 Aya İrini Müzesi Ön Avlusu
Füsun Özgüç’ün program üzerine konuşması

“Melek sesli güzellik kraliçesi” The Mail

“Amerikalı soprano Angel Blue tümüyle vokal esnekliğe ve lezzetli tonlara sahip.” The Independent

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, The Financial Times’ın “jenerasyonunun en olağanüstü seslerinden biri” olarak tanımladığı Angel Blue ile festivalde buluşuyor.

Angel Blue, Placido Domingo’nun Operalia’sında 2009 yılında kazandığı ödüller ve 2010 yılında katıldığı Verbier Festivali’ndeki başarılı performansıyla uluslararası kariyerine adım atarak son beş yılda 30 ülkede sahneye çıktı. Kısa sürede kendini kanıtlayan sanatçı 2015 Opera Ödülleri’ne aday gösterildi.

Özellikle parlak tizleri ve “dumanlı” orta tonları, zarafeti ve teatral yeteneği ile opera repertuarının en önemli kadın rollerinin aranan isimlerinden biri haline gelen Angel Blue İngiliz Ulusal Operası’nın La Bohème prodüksiyonunda 2013’te Musetta, geçtiğimiz sezon ise Mimi olarak sahneye çıktı; bu sezon başında da La Scala Tiyatrosu’nda Musetta rolüyle övgüler topladı. Zubin Mehta, Placido Domingo ve Simon Rattle ile düzenli olarak büyük projelerde buluşan sanatçı, BBC Proms ile Edinburgh Festivali’nin aralarında bulunduğu önde gelen festivallerde konserler de veriyor.

Türkiye’nin en iyi senfonik topluluğu olmasının yanı sıra Avrupa’da da adından söz ettiren BİFO, 2010 yılında Salzburg Festivali’nin açılış etkinliklerinde çaldı; 2014’te BBC Proms’ta verdiği ilk konseri için The Guardian gazetesi “Klas, coşkulu bir topluluk ve Sascha Goetzel dört dörtlük bir gösteri adamı” yorumunu yaptı.

Yukarı