DATE AND VENUE

17 June 2016, İş Sanat Concert Hall

CONCERT INFO

JACEK KASPSZYK conductor
HERBERT SCHUCH piano

KONSER PROGRAMI
  • Pyotr İlyiç Çaykovski
    Romeo ve Juliet Fantezi Uvertürü
  • Sergei Rachmaninov
    Paganini’nin bir Teması Üzerine Rapsodi
  • Mieczysław Weinberg
    Senfoni No.4 La minör, op.61 *

* Türkiye prömiyeri

Ara dahil 110’ sürer.

KONSERE DOĞRU
19.00-19.30 İş Sanat Konser Salonu Fuayesi
Aydın Büke’nin program üzerine konuşması

Bu yılki festivalde iki konserle İstanbullu müzikseverlerle buluşacak olan Beethoven Akademi Orkestrası, ilk konserinde klasik müziğin sevilen eserlerinin yanı sıra son yılların en önemli müzikal keşfi Polonyalı besteci Weinberg’in 4. Senfonisi’nin de Türkiye’deki ilk seslendirilişini gerçekleştirecek. Bu konserin solisti, farklı stillerdeki mükemmelliği ve yumuşak tonu kadar zeki yorumlarıyla da eleştirmenlerin övgüsünü toplayan, günümüz klasik müzik dünyasında heyecan uyandıran piyanistlerden Herbert Schuch.

Albümleri iki yıl üst üste Echo Klassik ödülü kazanan Herbert Schuch Londra Filarmoni’den Tokyo NHK Senfoni’ye, Camerata Salzburg’dan Danimarka Radyo Senfoni’ye pek çok orkestra eşliğinde çalmakta; Kissinger Sommer, Rheingau, Ruhr ve Salzburg dâhil, önemli festivallere düzenli konuk olmakta. Schuch’un 2015/16 sezonunda, Gergiev yönetimindeki Mariinsky Orkestrası ile ilk konserinin yanı sıra DSO Berlin ve Camerata Salzburg ile devam eden işbirlikleri göze çarpıyor.

Polonya’nın genç ve yetenekli müzisyenlerinden oluşan Beethoven Akademi Orkestrası kuruluşundan kısa bir süre sonra günümüzün aranan genç kuşak orkestraları arasında yerini aldı. DUX Poland, Centaur Records USA ve Universal Music etiketiyle çıkan on yedi CD kaydına imza atmış olan topluluk, kısa süre önce anlaştığı saygın plak şirketi EMI ile düzenli olarak kayıtlarına devam etmekte. Beethoven Akademi Orkestrası Hans Zimmer, Elliot Goldenthal, Michał Lorenc ve Jan A. P. Kaczmarek ile yaptığı iş birliklerinde klasik müziğin yanında bir çok film müziği kaydı ile de adından söz ettirdi; Universal Music etiketiyle çıkan Siedem Pieśni Marii albümü Polonya’da Platin-Plak ödülüne layık görüldü. 2009 ve 2013 yıllarında Musikverein Golden Hall’da düzenlediği konser serileriyle eleştirmenlerden övgüler alan topluluk, 2011’den beri Darmstadt Yerleşik Orkestrası’dır. Beethoven Akademi Orkestrası’nın birinci şefliğini 2013’ten beri deneyimli şef Jacek Kaspszyk sürdürmekte.

Bu konserde Polonya’nın Şostakoviç’i olarak adlandırılan Weinberg’in 4. Senfonisi’nin Türkiye prömiyerinin yanı sıra “form açısından bir mucize” olarak gösterilen Rachmaninov’un Paganini’nin bir Teması Üzerine Rapsodi’si ve Çaykovski’nin ilk başyapıtı sayılan, festival temasına da gönderme yapan fantezi uvertürü ile heyecan verici bir program müzikseverleri bekliyor.

www.culture.pl

Yukarı