DATE AND VENUE

6 June 2016, Hagia Eirene Museum

CONCERT INFO

MURRAY PERAHIA piano & conductor

KONSER PROGRAMI
  • Felix Mendelssohn
    Yaylı Çalgılar Senfonisi No.13 Do minör, “Sinfoniesatz”
  • Wolfgang Amadeus Mozart
    Piyano Konçertosu No.9 Mi bemol Majör, K 271, “Jeunehomme”
  • Robert Schumann
    Senfoni No.2, Do Majör, op.61

Ara dahil 115’ sürer.

Konser öncesinde Murray Perahia’ya Yaşam Boyu Başarı Ödülü sunulacaktır.

“Perahia’nın olağanüstü piyanistliği bir arınma ayini ve bir nevi piyanistliğin masumiyet çağına geri dönüş” Los Angeles Times

“Academy of St Martin in the Fields leziz bir tazelikte, ifadeli ve hayatın kendisi kadar sahici.” BBC Music

44. İstanbul Müzik Festivali çağımızın efsane piyanistlerinden Murray Perahia ile günümüzün en iyi oda orkestralarından Academy of St Martin in the Fields’ı iki konserde ağırlıyor. Bu ilk konserde büyük virtüöz, eleştirmenler tarafından klasik stilin ilk başyapıtı sayılan Mozart’ın 9. Piyano Konçertosu’nu seslendirecek.

40 yılı aşan müzik hayatı boyunca dünyanın önde gelen festivallerinde ve salonlarında konserler veren Murray Perahia, benzersiz müzikal hassasiyeti ile dinleyicileri her konserinde adeta büyülemiştir. Sayısız albüme imza atmış olan piyanist, kazandığı çeşitli Gramophone ödüllerinin yanı sıra iki de Grammy sahibidir. Konuk Birinci Şefi olduğu Academy of St Martin in the Fields ise 500’ün üzerinde albüm içeren diskografisi ile dünyanın en çok kayıt yapmış oda orkestralarından biridir. Murray Perahia ile Academy of St Martin in the Fields birlikte de pek çok önemli kayıt, büyüleyici konser ve ABD, Avrupa, Japonya ve Asya’ya turneler gerçekleştirmişlerdir.

Klasik müziğin sevilen eserlerine getirdiği taze ve göz kamaştırıcı yorumlarıyla tanınan Academy of St Martin in the Fields ayrıca bu konserde Murray Perahia yönetiminde, Mendelssohn’un son ve ustalık senfonisi olan 13 numaralı Yaylı Çalgılar Senfonisi’ni ve Schumann’ın kendi ifadesiyle “içinde bulunduğu ruhsal çöküntünün bir tedavisi” olarak gördüğü, bütün kederinin eserin yavaş bölümünde karşımıza çıktığı fakat uyumlu ve uzlaşmacı finaliyle özellikle kendisine karşı bir zafer olarak nitelendirdiği 2. Senfonisi’ni de yorumlayacak.

Yukarı