DATE AND VENUE

13 June 2016, Süreyya Opera House

CONCERT INFO

CASALQUARTETT
FELIX FROSCHHAMMER 1st violin
RACHEL ROSINA SPÄTH 2nd violin
MARKUS FLECK viola
ANDREAS FLECK cello
GAUTIER CAPUÇON cello +

KONSER PROGRAMI
 • Joseph Haydn 18’
  Yaylı Çalgılar Dörtlüsü Do Majör Op. 33 No. 3 “Kuş”
  -Allegro moderato
  -Scherzo. Allegretto
  -Adagio ma non troppo
  -Rondo. Presto
 • Carl Nielsen 26’
  Yaylı Çalgılar Dörtlüsü No. 1 Sol minör Op. 13
  -Allegro energico
  -Andante amoroso
  -Scherzo: Allegro molto
  -Finale: Allegro inquieto
Ara
 • Franz Schubert 50’
  Yaylı Çalgılar Beşlisi, op.163 D 956 (1828) +

Ara dahil 125’ sürer.

İstanbul Müzik Festivali dinleyicileri her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük buluşmalara tanıklık ediyor. Diapason Decouverte, Pizzicato ve iki Echo Ödülü sahibi casalQuartett, The Guardian’ın “çello semasının genç yıldızı” olarak nitelendirdiği Gautier Capuçon ile uluslararası çapta övgüler toplayan işbirliğini bu kez festivale taşıyor.

1996 yılında kurulan casalQuartett, sayısı bini aşan konserlerindeki performansı, repertuvarının çeşitliliği ve müzikal hassasiyetini seyircilere nüfuz ettirmekteki başarısı ile kendisini günümüzün en başarılı ve saygın yaylı çalgılar dörtlülerinden biri olarak kanıtladı. Temelini oda müziğinin usta isimleri Carmina-Quartett, Alban-Berg Quartett ve Walter Levin ile olan çalışmalarından alan casalQuartett, Martha Argerich, Clemens Hagen, Nikolaj Znaider, Patricia Kopatchinskaya, Sol Gabetta, Giora Feidman Feidman’ın da aralarında olduğu sayısız sanatçıyla olan konserleriyle oda müziğindeki iddiasını daha da güçlendirdi. Düzenlediği üç ayrı festival ile yenilikçi vizyonunu dinleyicilerle paylaşan dörtlü, Schleswig Holstein Müzik Festivali, Bonn Beethoven Festivali, Lucerne Festivali, Berlin Konzerthaus, Tonhalle Zürich, Essen Filarmoni, Muziekgebouw Amsterdam, Satori Hall Tokyo gibi önemli uluslararası festival ve konser salonlarında övgü alan konserler verdi.

Bol ödüllü viyolonselci Gautier Capuçon Gergiev, Dudamel, Bychkov, Haitink, Dutoit ve Eschenbach gibi şeflerin yönetiminde Berlin Filarmoni, Viyana Filarmoni, Amsterdam Concertgebouw, Mariinsky Tiyatrosu, Tokyo NHK Senfoni, New York Filarmoni dâhil dünyanın dört bir yanındaki orkestralar eşliğinde konserler veriyor. Yorumundaki enerji ve hissel yoğunlukla övgü toplayan Capuçon resitaller ve oda müziği konserleriyle de Avrupa’nın önemli salonlarına ve festivallerine konuk oluyor; Martha Argerich, Daniel Barenboim, Mikhail Pletnev, Yuja Wang, Yuri Bashmet, Angelika Kirchschlager, Ebène Quartet gibi solist ve topluluklarla çalıyor.

2015 ECHO Klassik En İyi Oda Müziği Yorumu Ödülü ile başarısını taçlandırıan casalQuartett’in dinamizminin Gautier Capuçon’un nefes kesici performansıyla buluşacağı bu konser, programındaki Beethoven’ın Yaylı Çalgılar Dörtlüsü “Razumovsky” ve Schubert’in zengin ve derin renklerle örülü Yaylı Çalgılar Beşlisi ile kaçırılmayacak bir müzikal buluşma.

Yukarı