DATE AND VENUE

4 June 2016, Süreyya Opera House

CONCERT INFO

MARIA JOÄO PIRES piano
ANTONIO MENESES cello

KONSER PROGRAMI
 • Ludwig van Beethoven
  Viyolonsel Sonatı No.4 Do Majör, op.102 No.1
  Piyano Sonatı No.32 Do minör, op.111
 • Manuel de Falla
  Viyolonsel ve Piyano için Popüler İspanyol Süiti
 • Johannes Brahms
  Viyolonsel Sonatı No.1 Mi minör, op.38

Ara dahil 105’ sürer.

“Çalışlarının samimi ve etkileşimli doğasında, fikirlerin kendiliğinden paylaşılıp biçimlenmesinde hem müzikal hem de sözel olarak aynı dili konuştukları hemen belli oluyor.” The Telegraph

Gerek müzikal gerek kişisel çizgisiyle klasik müzik dünyasında yaşayan bir efsane olan piyanist Maria João Pires ile düzenli işbirliği yaptığı usta çellist Antonio Meneses, yakın zaman önce Deutsche Grammophon etiketiyle çıkardıkları Wigmore Hall Recital albümüyle de övgüler toplayan, fevkalade müzikal birlikteliklerini İstanbul Müzik Festivali’ne taşıyorlar.

Gramophone dergisinin “zamanımızın yorumu en doğal usta piyanistlerinden biri” olarak tanımladığı Maria João Pires 1948’de dört yaşındayken verdiği ilk konserinden bu yana müzikal yorumu ve sanatının kusursuz bütünlüğü ile dinleyicilerini büyülemeye devam ediyor. Hem Deutsche Grammophon hem de Erato’nun 2014 yılında 70. doğum günü onuruna kapsamlı CD setlerini yayınladığı Pires, Berlin Filarmoni, Amsterdam Concertgebouw, Viyana Filarmoni, Boston Senfoni gibi orkestraların, Schleswig-Holstein, Schubertiade, Edinburgh, BBC Proms gibi festivallerin aranan konuğu olmasının yanı sıra Augustin Dumay ve Antonio Meneses ile de pek çok oda müziği konseri veriyor.

1977 yılında Münih ARD Yarışması ve 1982’de Moskova’da Çaykovski Yarışması’nda kazandığı birinciliklerle müzik dünyasına bir göktaşı gibi düşen Antonio Meneses, o günden bu yana dünyanın önde gelen orkestraları ve şefleriyle konserler veriyor. Karajan yönetimindeki Berlin Filarmoni ile Deutsche Grammophon firması için iki kaydı, Kraliyet Filarmoni, Northern Sinfonia, Köln WDR Senfoni, Moskova Filarmoni, Basel Senfoni ve Münih Oda Orkestrası dâhil pek çok topluluk eşliğinde albümleri bulunan Meneses, müziğin içsel güzelliğini ortaya çıkardığı düşünceli, sıcak ve zarif yorumları ile eleştirmenlerce en büyük virtüözler arasında sayılıyor.

Beethoven’ın son dönem başyapıtlarının seslendirileceği konserde, piyano ile viyolonselin dengesiyle öne çıkan ve viyolonsel repertuarında önemli yere sahip Brahms’ın 1 numaralı Viyolonsel Sonatı ve İspanya’nın dünya müzik kültürüne en büyük armağanlarından Falla’nın Viyolonsel ve Piyano için Popüler İspanyol Süiti de yer alıyor. Yorumlarındaki yaşam gücü ve özgürlük duygusu, müzikal iletişimlerindeki kusursuzlukla müziğe tüm doğallığıyla hayat veren Maria João Pires - Antonio Meneses ikilisi bu konserde Alman ve İspanyol müziğinden bir seçki sunuyorlar.

Yukarı